Atopický ekzém

V současné době se mnozí z nás potýkají s různými alergickými projevy. Objevují se alergie dýchacích cest, alergie na potraviny, i alergie kožní. Alergie je nepřiměřená obranná reakce organismu. Jednou z forem je právě atopický ekzém.

Podle odhadů se v současné době atopický ekzém vyskytuje až u 10% české populace. Často bývá spojen s alergií dýchacích cest či s astmatem. Slovo „atopický“ znamená „zvláštní, cizí“, čímž je myšlena právě ona netypická reakce na běžné podněty.

Atopický ekzém můžeme poprvé zpozorovat u kojenců mezi 2. - 6. měsícem věku. Projevuje se zčervenáním kůže a drobnými mokvavými pupínky většinou na obličeji, může se však rozšířit. U dětí předškolního a školního věku mívá spíš podobu hrubé a drsné kůže na loketních a podkolenních jamkách a na rukou. Během prvních školních let se 75% dětí zhojí. U ostatních se projevy atopického ekzému mohou zhoršit v pubertě, do 20 let však vymizí.

Dospělá forma atopického ekzému není tak častá. Může se však objevit i u lidí, kteří dříve ekzémem netrpěli. Obvykle to bývají pacienti s astmatem nebo alergií, silnou roli však může sehrát i psychický stres.

Život s atopickým ekzémem

Toto onemocnění klade na pacienta značné nároky, protože výrazně ovlivňuje každodenní život.

V první řadě atopický ekzém silně svědí. Miminka s atopickým ekzémem bývají neklidná a špatně spí. U větších dětí narušuje neustálé svědění schopnost soustředit se, což může zhoršovat jejich školní výsledky. Děti mají tendenci se neustále škrábat, aby nepříjemné svědění potlačily, to však může ekzém zhoršovat nebo do postižených tkání dokonce zanést infekci.

Rodiče by se zásadně měli vyhýbat slovům „neškrabej se“, protože silné svědění je vůlí nezvládnutelné. Aby se dítěti ulevilo, je dobré vyvětrat, použít studený obklad nebo promašťovací krém z lednice. Doporučuje se převést škrábání na jinou mechanickou činnost, třeba kreslení, co možná odvést pozornost jiným směrem k zajímavé hře nebo vyprávění. Škrábání nehty se pokusíme nahradit třením bříšky prstů nebo lehkým štípáním. Se vzrůstající samostatností by se dítě mělo naučit dojít se samo namazat, když jej svědí kůže.

Lidé trpící atopickým ekzémem mívají zhoršenou obranyschopnost. Zranitelnou kůži mnohem snadněji napadnou různé viry a plísně. Například virus oparu, který by se rozšířil, by vyvolal velmi vážný stav. Vyšší je rovněž náchylnost k infekčním chorobám dýchacích cest.

Atopický ekzém „je vidět“, pro dítě s atopickým ekzémem bývá obtížnější zařadit se do kolektivu.

Volba zálib a budoucího povolání je atopickým ekzémem rovněž omezena. Vyloučena je práce v horkém, vlhkém a prašném prostředí. Člověk s atopickým ekzémem nesmí přijít do styku s chemikáliemi, nejsou vhodné profese, kde hrozí silné ušpinění, ani profese, kde se musí personál často mýt. Profesí jako kuchař, zdravotní sestra, automechanik, kadeřnice, ošetřovatel zvířat atd. je tedy nutné se vzdát.

Na omezení narážejí ekzematici i u sportu, poněvadž nadměrné pocení stav zhoršuje. U malých dětí je nutno pečlivě vybírat hračky, nehodí se plyšová zvířátka, nevyhovují hračky s drsnými plochami či ostrými hranami.

Velmi problematická je komerční kosmetika, jako běžné krémy, mýdla, tělová mléka, řasenky apod. Ani přírodní kosmetika nezaručuje jistotu, že ji konkrétní osoba bude dobře snášet. Používání kosmetických produktů je nutné omezit na co nejmenší množství. Každý nový přípravek se vyzkouší na malém kousku kůže a teprve při dobré toleranci je možné začít jej používat.

Co při atopickém ekzému pomáhá?

Kromě mastí a jiných léčiv, o nichž rozhodují odborníci, hraje velkou roli i vhodná životospráva: Dostatek spánku, nedráždivá strava, šetrná péče o tělo a vhodné oblečení.

Život s atopickým ekzémem jistě není jednoduchý, vždy však záleží mnohem víc na tom, jak tuto situaci jedinec zvládne a jak jej jeho okolí podpoří než na vlastním onemocnění.

Atopický ekzém patří do témat
 • Slávka 22.01.2018 19:14:32

  Já trpím léta lupénkou, jsem ráda za každou zkušenost jak ulevit svědící pokožce a dopřát jí hydrataci. Já koupel koupila v dm drogerii.

 • Šupka1 13.01.2018 21:24:34

  O ovesné koupeli jsem neslyšela, našla jsem si ji na www.topnatur.cz. Určitě ji vyzkouším, jsem atopik, tak hledám co by mě ulevilo od nepříjemného svědění pokožky.

  • Re: gajan 19.01.2018 22:33:12

   Budete spokojená, a nemusí se v ní koupat jenom atopici, ona je dobrá na koupání pro celou rodinu.

 • gajan 06.01.2018 21:14:30

  Pro ulevení od věčného svědění při atopickém ekzému se koupu v ovesné koupeli. Pokožka je po ní hydratovaná.

 • Lékařský petrolej Anička 17.11.2014 12:23:38

  Výborné zkušenosti máme já i celá naše rodina s lékařským petrolejem (prodává se jako Petroleum D5 - homeopatické kapky). Škoda, že se o něm v ČR obecně neví, je to výborná věc na různé kožní obtíže a na mnoho kosmetických i zdravotních potíží, včetně těch nejvážnějších. V lékárnách běžně nebývá, ale dá se objednat přes internet.

 • Atopický ekzem vladimír 20.02.2011 09:37:20

  Na atopický ekzém nejlépe pomáhá bylinka dvoujzubec trojdílný a to nať ve formě ovaru vnitřně jako čaj a ke koupelím. Dále to chce čaj na posílení jater jako např.řepík lékařský atd. bylinář Vladimír z Litovle

  • Re: Atopický ekzem Letynka 13.12.2011 13:48:28

   Dobrý den, můj 15měs. syn má úporný ekzém, zkoušíme ledacos, ale s bylinkama si nejsem jistá u tak malého dítěte, co byste mi poradil? Děkuji

 • Katy73 26.06.2011 19:00:07

  Dobrý den, taky jsme bojovali s atopickým exémem, jak u dcery, které je dnes 18 let, tak u syna, který má 21 měsíců. Nepomohlo nikdy nic, dokud jsem neobjevila zelené potraviny. Není nic snadnějšího, ale hlavně nic účinějšího. Škoda, že jsem se o nich nedozvěděla dřív. Dnes mám obě děti přeléčené a jsme v pohodě. Na žádné potraviny si nemusíme dávat pozor. Jíme, na co máme chuť. Pro více informací mi můžete napsat na mailík: relax.masaze@sez­nam.cz

 • ekzem Lucie 03.05.2011 18:13:52

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat ekzém mam poze v oblastí rukou a dlaních vyskytl se u me pred dvema lety, je mi 24 let uz jsem podstoupila ruzne lecby, testy i vysetreni alergologa bohuzel bez zadne priciny a naprosto negativni na potraviny, jaterní testy, cukrovku a jiné. Jsem zoufala a chtela jsem se zeptat zda by se tento ekzem nemohl vyskytnout i nejakou hormonalni zmenou jestli z vas ma nekdo takovou zkusenost prosim napiste dekuji.

 • marika 15.03.2011 10:35:52

  Ja to mám na rukách a pomohli mi kúpele v Hippokratine - spočiatku som sa kúpala asi 3-4 krát týždenne, asi po mesiaci sa mi ekzém stratil. Potom som počet kúpelov znižovala na 1-2 krát za týždeň a doteraz mám pokoj, už je to asi rok. Maste mi ekzém vždy veľmi dráždili, tak ich nepoužívam, ale keď mám veľmi suchú pokožku na rukách, vtieram si obyčajný olej - do mokrých rúk, nie do suchých, pekne sa vstrebe a nedráždi.

 • atopický ekzém Lidka 26.02.2011 10:59:47

  já mám ekzém už od malička a ted je mi 25 a pořád je to stejne najde se i světlejší období kdy je to lepší, ale aby se to stratilo úplně tak by to bylo úplně super.. jenže to bych se musela přestěhovat k moři..

 • atopický ekzém Šárka 25.07.2010 15:03:31

  Zajímalo by mě, jestli je toto onemocnění přenosné, čili jestli může člověk nakazit druhého člověka dotykem, při sexu ap. Děkuji

  • Re: atopický ekzém Natálie 22.02.2011 22:33:27

   ne nemůže buď v klidu

 • jsem atopička Natálie 22.02.2011 22:32:26

  ahoj jmenuji se Natálie a už od svého narození mám atopický ekzém a můžu vám upřímně říct je to hrůza což asi všichni kdo ho máte dobře víte je mi 12 let a ekzém se zhoršil chtěla bych se zeptat proč ????

 • atopický ekzém Šárka 25.07.2010 15:01:57

  Zajímalo by mě, jestli je toto onemocnění přenosné, čili jestli může člověk nakazit druhého člověka dotykem, při sexu ap. Děkuji

 • liečba hippokratin 19.03.2010 15:59:04

  www.hippokratin.sk na tomto webe nájdete unikátny liek, ktorý Vás vylieči.

 • léčba Lucka 17.09.2009 14:35:33

  Souhlasím s tím, že je to velice nepříjemné onemocnění, má sestra jím trpí od narození, nicméně nejlepších výsledků jsme nedosáhli ani homeopatiky, ani kortikoidy a pod, ale přírodní léčbou. Produkty z bylin, jako např. Regalen. Při dlouhodobém užívání pročistí celý organismus a výsledky jsou úžasné (alespoň v našem případě).

 • atopický ekzem - léčba Emil Burreiter 09.07.2009 17:21:10

  Je to nepříjemné onemocnění. V současné době se používají k léčbě také homeopatika. Doporučuji se obrátit na zkušeného homeopata, který dopručí vhodná homeopatika. Není to rychlé vyléčení, je třeba vyzkoušet několik druhů, ale výsledky jsou již známé.


Atopický ekzém patří do témat

Adresář

Atopický ekzém ptejte se v poradně

Diskuze na téma Atopický ekzém

 • Vladimír 27.02.2018 09:02 atopický ekzem

  Bez vyřešení základní příčiny ekzémů nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • Týna 22.06.2016 10:06 atopický ekzem

  a co neco konopného? jápouzívám od cannadermuhttps://www.czlekarna…

 • Dana 27.10.2015 20:10 atopický ekzem

  Nedávano jsem si koupila radioxar, doporučila mi ho známá, která se s ním maže. Je suprovej

 • Tandy 28.07.2015 07:07 atopický ekzem

  Děkuji moc za radu/tip, podívám se, co o tom tam píší a ještě se rozhodnu :)

 • Lenna 28.07.2015 07:07 atopický ekzem

  určitě, to není problém :-) je to krém přímo na ekzém, nejdřív mě ekzém přestal svědit, pak…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku