zdroj: shutterstock.com
Atopický ekzém

Atopický ekzém

Zuzana Šilhavá
05.09.2008

V současné době se mnozí z nás potýkají s různými alergickými projevy. Objevují se alergie dýchacích cest, alergie na potraviny, i alergie kožní. Alergie je nepřiměřená obranná reakce organismu. Jednou z forem je právě atopický ekzém.

Podle odhadů se v současné době atopický ekzém vyskytuje až u 10% české populace. Často bývá spojen s alergií dýchacích cest či s astmatem. Slovo „atopický“ znamená „zvláštní, cizí“, čímž je myšlena právě ona netypická reakce na běžné podněty.

Atopický ekzém můžeme poprvé zpozorovat u kojenců mezi 2. - 6. měsícem věku. Projevuje se zčervenáním kůže a drobnými mokvavými pupínky většinou na obličeji, může se však rozšířit. U dětí předškolního a školního věku mívá spíš podobu hrubé a drsné kůže na loketních a podkolenních jamkách a na rukou. Během prvních školních let se 75% dětí zhojí. U ostatních se projevy atopického ekzému mohou zhoršit v pubertě, do 20 let však vymizí.

Dospělá forma atopického ekzému není tak častá. Může se však objevit i u lidí, kteří dříve ekzémem netrpěli. Obvykle to bývají pacienti s astmatem nebo alergií, silnou roli však může sehrát i psychický stres.

Život s atopickým ekzémem

Toto onemocnění klade na pacienta značné nároky, protože výrazně ovlivňuje každodenní život.

V první řadě atopický ekzém silně svědí. Miminka s atopickým ekzémem bývají neklidná a špatně spí. U větších dětí narušuje neustálé svědění schopnost soustředit se, což může zhoršovat jejich školní výsledky. Děti mají tendenci se neustále škrábat, aby nepříjemné svědění potlačily, to však může ekzém zhoršovat nebo do postižených tkání dokonce zanést infekci.

Rodiče by se zásadně měli vyhýbat slovům „neškrabej se“, protože silné svědění je vůlí nezvládnutelné. Aby se dítěti ulevilo, je dobré vyvětrat, použít studený obklad nebo promašťovací krém z lednice. Doporučuje se převést škrábání na jinou mechanickou činnost, třeba kreslení, co možná odvést pozornost jiným směrem k zajímavé hře nebo vyprávění. Škrábání nehty se pokusíme nahradit třením bříšky prstů nebo lehkým štípáním. Se vzrůstající samostatností by se dítě mělo naučit dojít se samo namazat, když jej svědí kůže.

Lidé trpící atopickým ekzémem mívají zhoršenou obranyschopnost. Zranitelnou kůži mnohem snadněji napadnou různé viry a plísně. Například virus oparu, který by se rozšířil, by vyvolal velmi vážný stav. Vyšší je rovněž náchylnost k infekčním chorobám dýchacích cest.

Atopický ekzém „je vidět“, pro dítě s atopickým ekzémem bývá obtížnější zařadit se do kolektivu.

Volba zálib a budoucího povolání je atopickým ekzémem rovněž omezena. Vyloučena je práce v horkém, vlhkém a prašném prostředí. Člověk s atopickým ekzémem nesmí přijít do styku s chemikáliemi, nejsou vhodné profese, kde hrozí silné ušpinění, ani profese, kde se musí personál často mýt. Profesí jako kuchař, zdravotní sestra, automechanik, kadeřnice, ošetřovatel zvířat atd. je tedy nutné se vzdát.

Na omezení narážejí ekzematici i u sportu, poněvadž nadměrné pocení stav zhoršuje. U malých dětí je nutno pečlivě vybírat hračky, nehodí se plyšová zvířátka, nevyhovují hračky s drsnými plochami či ostrými hranami.

Velmi problematická je komerční kosmetika, jako běžné krémy, mýdla, tělová mléka, řasenky apod. Ani přírodní kosmetika nezaručuje jistotu, že ji konkrétní osoba bude dobře snášet. Používání kosmetických produktů je nutné omezit na co nejmenší množství. Každý nový přípravek se vyzkouší na malém kousku kůže a teprve při dobré toleranci je možné začít jej používat.

Co při atopickém ekzému pomáhá?

Kromě mastí a jiných léčiv, o nichž rozhodují odborníci, hraje velkou roli i vhodná životospráva: Dostatek spánku, nedráždivá strava, šetrná péče o tělo a vhodné oblečení.

Život s atopickým ekzémem jistě není jednoduchý, vždy však záleží mnohem víc na tom, jak tuto situaci jedinec zvládne a jak jej jeho okolí podpoří než na vlastním onemocnění.

Autor: Zuzana Šilhavá

Alzheimerova choroba
Bolesti hlavy a homeopatie

Další články

Zdravý úsměv
Zuby

Zdravý úsměv

05.09.2008

Úsměv se označuje jako projev radosti a štěstí. Je vědecky dokázáno, že úsměv podporuje pozitivního ducha a kladně přispívá k naší psychice. Dobré psychické naladění, psychická poh ...

Zdravá svačina
Zdravá výživa

Zdravá svačina

05.09.2008

K hlavním zásadám zdravé výživy patří především pravidelné stravování jak u dospělých, tak i u dětí. Tak jako by měla být základem dne tři hlavní jídla – snídaně, oběd, večeře, nem ...