Atopický ekzém u kojenců

Zpočátku je kůže suchá, pak se objevují puchýře a nakonec krvavé praskající šupiny. U kojenců se skvrny objevují nejdříve na kůži obličeje, na končetinách a později se šíří na celé tělo. U dětí se problém zhoršuje tím, že si postižená místa škrábou.
Kdy atopický ekzém vzniká?
Atopie vzniká už v prenatálním věku, alergie je spojením dědičné atopie a vlivu vnějšího prostředí. Proto je velmi důležité věnovat pozornost svému jídelníčku a životnímu stylu již v těhotenství. Samozřejmostí je nekouřit a nepít alkohol. Lékaři se neshodují na tom, zda alergeny ze stravy těhotné ženy vynechat úplně, či nikoliv, rozhodně doporučují střídmost v jejich konzumaci obzvlášť, pokud se alergie projevuje u někoho v rodině.
Alergeny přecházejí do mateřského mléka, tudíž se potravinová alergie může objevit také u plně kojených dětí!
Nejčastější potravinové alergeny
- mléko
- vaječný bílek
- rybí maso (i po tepelné úpravě)
- sója
- obiloviny – lepek
- ovoce ( jablko, hruška, citrusy), jahody
- zelenina - celer (i tepelně upravený), rajské jablko, petržel
- semínka (mák, slunečnice, seznam) a lískové ořechy
- koření, barviva, konzervanty apod.
Léčba atopického ekzému u nejmenších
Atopický ekzém nelze vyléčit. Lze ale zmírnit, či odstranit jeho projevy.
Musíte však zjistit příčinu vzniku. To znamená, že vyloučíte ze stravy svého dítěte veškeré možné alergeny. Po čase začnete, s odstupem několika dnů, potraviny jednotlivě zařazovat zpět do jídelníčku. Pokud se ekzém objeví, budete vědět, která potravina jej způsobila. Je však možné, že ekzém u vašeho dítěte není způsoben potravinovou alergií, ale jinými faktory. V každém případě je třeba navštívit pediatra, ten může předepsat různé prostředky, jako jsou antihistaminika, či kortikosteroidní masti.
Koupání
Miminko nekoupejte denně a kůži po koupeli promazejte mastným krémem. Koupel by měla být co nejkratší. Vhodné je používat oleje do koupele. Tělo i vlásky myjte speciálními hypoalergenními přípravky.
Praní
Po vyprání je třeba prádlo ještě 1-2krát vymáchat. Používejte hypoalergenní přípravky a nepoužívejte aviváž. Lůžkoviny perte kvůli roztočům min. na 600C.
Oblečení
Oblečení, které se dotýká těla, by mělo být bavlněné. Pro malé děti se na noc používají bavlněné návleky na ruce, které zabraňují rozškrábání ekzému. Také by se měly častěji a pečlivě stříhat nehty.
Bezalergenní prostředí
Pokud máte doma koberce, je dobré pořídit si speciální vysavač. Často utírejte prach a pořiďte si peřiny z dutých vláken. V případě alergie na srst nemějte doma žádné zvíře! Doma nekuřte. Ekzém se zhoršuje v horku, proto dbejte na to, aby děti nebyly příliš oblečené. Optimální vlhkost v bytě je 50 % kvůli pomnožení plísní.
Důležitá je také psychická pohoda dítěte.
Máte zkušenosti s atopickým ekzémem u kojenců?
Komentáře (10)
My s atopickým ekzémem bojujeme také přírodní cestou, používáme krém Robátko emoliens s konopným olejem od Cannadermu a musím říct, že za nás je perfektní. Nemusíte se bát, vše je přírodní a určené dětem :)
Dobrý den, velice ráda bych se s Vámi podělila o naše zkušenosti, jak se dá bojovat s alergiemi a atopickým exémem přírodní cestou.....náš teď už dvouletý syn začal ve třech měsících trpět na alergie a s tím spojené i exémy.Hodně se mu to dělalo na ručkách, nožičkách a potom už i na obličeji,škrábal si to někdy až do krve,byli jsme už jeden čas zoufalí! Nepřišli jsme vůbec na to co mu vlastně vadí,na co má tu šílenou alergii.Skončili jsme nakonec na alergologii a kožním,dali nám antihistaminika a mastičku s kortikoidy...
Od mé sestry jsme se po Vánocích dozvěděli o čínských bylinkách od firmy OKG a zkusili je,i když ze začátku trochu s nedůvěrou...protože těch všelijakých přípravků už je k dostání hodně a připadalo nám to všechno co jsme už vyzkoušeli stejné a bez účinku...ale poprvé nás tohle OPRAVDU A UPŘÍMNĚ NEZKLAMALO a už ani ne po třech měsících jsme viděli veliké zlepšení!! Nedá se to vůbec srovnat s tím,jaké to bylo ještě před těmi Vánoci, než jsme s bylinkami začali...máme teď momentálně jenom jeden flíček pod kolenem a ten ho nesvědí, neškrábe si to a lépe mi teď i v noci spinká! Přitom jí dá se říct cokoliv(kromě nějakých hodně alergenních potravin,ty raději oželíme..) , žádný Fenistil ani jiná antihistaminika a kortikoidové masti neužíváme, vysadili jsme to,protože jsme chtěli vyzkoušet,jestli to vůbec půjde i bez nich a nebo to budeme opět muset nasadit a fungovat už jen s těmi antihistaminiky...a vida, přesvědčili jsme se,že jde to i bez té chemie .. :-) Přišli jsme na to,že důležité je začít od příčiny tohoto onemocnení,pročistit celé tělíčko,hlavně střeva a játra od všech jedů a mykotoxinů, odkyselit,nastartovat imunitu, nejprve vnitřně a neřešit už jenom ten důsledek na kůži v podobě exémů a svědění . Bohužel všichni máme tendenci to stále dokola mazat mastmi jen zvenčí nebo alergické reakce tlumit antihistaminiky a neřešíme vůbec to, co se děje uvnitř nás,s našimi orgány a potom samozřejmě i s psychikou,je to potom jako bludný kruh ... Sama jsem se přesvědčila,že my jsme teď na dobré cestě ,našli jsme něco co nám pomáhá a z toho mám ohromnou radost :-) Nikdy není pozdě začít řešit to jinou cestou než jen do sebe cpát pořád dokola spoustu chemických léků a kortikoidů,to je až ta poslední možnost,když už nic jiného nezabírá,opravdu upřímně a ze srdce to doporučuji vyzkoušet toto i komukoliv jinému se stejnými problémy.. pokud by Vás to zaujalo a chtěl to někdo probrat a poradit víc přes soukromou zprávu, jak se s tím dá bojovat, moc ráda napíši víc informací, protože já sama jsem po těch zkušenostech začala s firmou spolupracovat a mohu Vám tedy také poradit jak to začít řešit přírodní cestou... katacmelacek@seznam.cz (r.č. 03-010728)
Není pravda, co se v článku píše, že kojenecký atopický ekzém nelze vyléčit. Moje dcera ho jako miminko měla a já jsem jí na radu léčitele koupala v šalvěji. Po pár koupelích jí zmizel. Je pravda, že měla ekzém v počátečním stádiu, takže nevím, jak by šalvěj účinkovala na ekzém v pokročilém stádiu, ale za zkoušku to určitě stojí.
Atopický ekzém skutečně vyléčit nelze, jde pouze zmírnit důkladným promazáváním krémy k tomu určenými. Mám ho já i moje dcerka. Jde o to, že se objeví a na čas opět zmizí. Vrací se zpravidla po měsících někdy i letech. Ověem může se objevit i po potravinové alergii, či po chemických přípravcích či parfemaci i konzervanty hrají roli. Zpravidla se atopický ekzém objevuje ve 2-3 měsících, poté ve dvou letech. Projevuje se ve školním věku i v dospělosti. Takže Vaší dcerku jste bohužel nevyléčila, jen je ekzém v klidovém stadiu.
Dobrý den,
a to jste kupovala sušenou šalvěj v lékárně??
Brigita
Tak to je skvělá rada, ale možná je to opravdu díky tomu, že se ekzém začal léčit včas. Ale každopádně šalvěj je zázračná na více potíží.
dobrý den chtěla jsem poprosit o radu syn má 7 měsíců trpí atopickým ekzémem chtěla jsem se optat na ty šaljvějové koupele pomůžou?a v jakém pracím prostředku prát?a chtěla jsem se optat co to jsou ty zelené potraviny?děkuji za rady
Prosím o radu. Mám dvouměsíční dvojčátka. V 6ti týdnech se u malé začal oběvovat ekzém. Od lékaře jsme dostali míchanou smradlavou a hlavně neúčinou mastičku.
Malá to má ve vláskách, v růzdných kožních záhybech, obličejíčku,.... pročítala jsem si zde články a vyzkoušíme co se dá, aby se zbavila toho prokletého ekzému.
Poraďte mi vyzkoušené a hlavně účinné a rychlé metody, jak se toho zbavit.
Předem vám děkuji Ketty
Ano, šalvěj mohu také jen doporučit. Syn trpěl ekzémem od narození, "trvale" jsme se ho zbavili ve dvou letech. Doporučuji také homeopatika, praní v mýdlových ořeších, používali jsme oblečení z biobavlny (velmi hezké od Alnatury z naturbabyshop.cz) a snad nejdůležitější je psychika - prcka i maminky!
Dobrý den, taky jsme bojovali s atopickým exémem, jak u dcery, které je dnes 18 let, tak u syna, který má 21 měsíců. Nepomohlo nikdy nic, dokud jsem neobjevila zelené potraviny. Není nic snadnějšího, ale hlavně nic účinějšího. Škoda, že jsem se o nich nedozvěděla dřív. Dnes mám obě děti přeléčené a jsme v pohodě. Na žádné potraviny si nemusíme dávat pozor. Jíme, na co máme chuť. Pro více informací mi můžete napsat na mailík: relax.masaze@seznam.cz