Atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém je imunitní odpověď organismu na základě vrozené dispozice a projevuje se hlavně svěděním, suchostí kůže, bledostí nebo zarudnutím, olupováním kůže nebo puchýřky. Onemocnění nastupuje již v kojeneckém věku, někdy během dětství vymizí, jindy provází člověka po celý život.

Atopický ekzém má tři fáze

 • Forma kojenecká

Začíná většinou ve 3. měsíci života mokváním kůže nebo tím, že se tváře pokryjí červenými pupínky až puchýřky se šupinami. Někdy je postižena i celá hlava, leckdy se projevy rozšíří na trup a končetiny. Miminka s atopickým ekzémem bývají neklidná a špatně spí.

 • Forma dětská

Ekzém se už neobjevuje na obličeji, ale přemisťuje se do loketních a podkolenních jamek. Na zápěstí začínají být patrné známky zhrubnutí a popraskání kůže. Neustálé svědění narušuje schopnost soustředit se, což může zhoršovat školní výsledky dětí.

 • Forma dospělých

U 10 % pacientů může atopický ekzém začít až v dospělosti. Postižená místa jsou stejná jako při dětské formě, ale navíc je postižena ještě kůže obličeje a krku, výjimečně se příznaky objevují na celém kožním povrchu. Dospělá forma atopického ekzému není tak častá. Může se však objevit i u lidí, kteří dříve ekzémem netrpěli. Obvykle to bývají pacienti s astmatem nebo alergií, silnou roli však může sehrát i psychický stres.

Jak bojovat proti ekzému

Ve zdravém stavu působí vrchní vrstva kůže jako ochranná bariéra. Při kožním onemocnění se kůže stává suchou a popraskanou. Ekzém prakticky znemožňuje, aby kůže byla pružná, měkká a zvlhčená. Tím pádem se se dráždivé látky nebo choroboplodné zárodky dostanou do spodnějších vrstev, kde způsobují různá poškození a v horších případech i infekce. Proto je nutné dodržovat zásady ohledně mytí kůže vodou (teplota voda a délky pobytu v ní).

Důležité je kůži pomocí vhodných prostředků hydratovat a promazávat. Nezbytné je to především u dětí, které je potřeba naučit navyknout na pravidelnou péči o pokožku. Ideální je mazat tělo krátce po koupeli, kdy je pokožka ještě vlhká.

Pro děti je určitě také vhodné správné oblečení, které pomáhá bojovat proti nepříjemnostem, které nemoc způsobuje. Například oblečení SKINTOSKIN® obsahuje funkční složky, jako jsou výtažky z hnědých řas, které pomáhají pokožku zvlhčovat a zároveň působí proti svědění, a zamezují tak zhoršování stavu. Dále toto oblečení obsahuje stříbrné ionty, které bojují proti bakteriím, a zamezují tak poškození spodních vrstev kůže nebo infekcím. Více informací o této značce získáte zde.

Kopie - 74537_165553833474631_100000600456811_453713_4166171_n.jpg

Rodiče by se zásadně měli vyhýbat slovům „neškrabej se“, protože silné svědění je vůlí nezvládnutelné. Aby se dítěti ulevilo, je dobré vyvětrat, použít studený obklad nebo promašťovací krém z lednice.

Doporučuje se převést škrábání na jinou mechanickou činnost, třeba kreslení. Také je dobré odvést pozornost jiným směrem, třeba zajímavým vyprávěním nebo hrou. Škrábání nehty se pokusíme nahradit třením bříšky prstů nebo lehkým štípáním. Se vzrůstající samostatností by se dítě mělo naučit dojít se samo namazat, když ho svědí kůže.

Rady pro rodiče

 • Promazávání kůže je velmi důležité. Hned jak to půjde, zapojte do péče o pokožku také své dítě.
 • Dodržujte pravidelný denní režim. Ten pomůže, abyste na péči o pokožku nezapomněli. Trvejte na dodržování rozvrhu, i pokud je dítě v péči jiných osob (prarodiče, kamarádi, škola v přírodě apod.)
 • Bavlněné rukavičky na noc mohou být užitečné zvlášť pro malé děti, které se v noci škrábou.
 • Pořiďte svému dítěti spodní a noční prádlo speciálně určené pro potřeby atopické pokožky (www.skintoskin.cz)

Kopie - 72741_165554320141249_100000600456811_453715_329547_n.jpg

 • Naučte děti, aby si nehrály v prašném a špinavém prostředí. To může zhoršit stav nemoci a zvýšit riziko infekce.
 • Svědění a škrábání během noci je problémem pro všechny členy rodiny. Promluvte si se svým kožním lékařem o možnosti užívání antihistaminik, která mohou pomoci.
 • Vysvětlete jednoduchým způsobem svému dítěti, o jakou nemoc se jedná.
 • Buďte pozitivní, ale nedávejte falešná očekávání.
 • Naučte dítě, jak se vyrovnat s nevhodnými poznámkami ostatních.
 • Děti s ekzémy a lupénkou někdy používají svou nemoc jako záminku pro manipulaci s rodiči nebo učiteli. Zkuste najít způsob, jak takovému chování zabránit.
Atopický ekzém u dětí patří do témat
 • Danulka 23.01.2018 20:35:32

  Dostali jsme tip na ovesnou koupel od topnaturu. Zakoupila jsem ji, překvapila mě, jak dcera po ní měla hydratovanou pokožku.

 • Renáta 30.05.2016 12:15:10

  Na atopický ekzém používáme Robátko emoliens s konopným olejem od Cannadermu a jsme spokojeni, pokožka se nešupí a je výborný i na tu naši - citlivou

 • přípravek jan1610 11.07.2011 22:50:22

  Milá Annie , neberte to zle,jsou atopičtí lidé, kteří tyto levné byť pro nekoho dobré krémy nesnesou!Jsou to především atopačci s těžkou formou,zde pomáhá úprava jídelníčku ,spaní ,oblékání psych.pohoda....je toho moc!Vraťme se k tomu krému atopici nesnášejí obecně heřmánek a silice !!!!Velmi dráždí (heřmánek- je to alergen asi jako kočka téměř pro 99% a silice ty pálí už tak velmi citlivou pokožku... pokud vite jaké to je když Vás pokožka bolí a svědí a krém to zhorší je to velmi nesnadné zhojit ,vrátit zpět!!!Proto atopici kupují drahé ozkoušené krémy typu A-Derma,Canaderm ... atd. Potom taky sami dělají masti z čistého neslaného ,doma škvařeného sádla (vepřové) a dávají do něj třeba měsíček... Mimo jiné co pomůže Adamovi ,Evě nemusí pomáhat! Co pomáhá teď ,za týden pomáhat nemůsí.... nemyslete si ,že vyhazujeme peníze protože jich máme na zbyt!!!!Masti z lékarny pro atopiky jsou bez parfému a dráždidel a přesto můžou a mnohdy vadí i masťové základy....!

  • Re: přípravek Annie 29.07.2011 16:12:25

   Milý Jane, já si nemyslím, že je to jeden z nejlevnějších krémů, říkám jen, že pomáhá... co jsem to doporučila, tak všem to pomohlo.. a navíc, je to přírodní kosmetika, tak že nic, co by mělo dráždit... toto je také bez parfemace a konzervačních látek... chtěla jsem jen pomoci dalším lidem.. dát o ní vědět.. :) to je vše... pokud to někdo nepřijme a bere to špatně, jeho věc.. jen jsem chtěla pomoc:) ... jinak taky nechápu, proč se to tady smazalo.. pardon, že lidi chtějí pomoc:-(

 • Re: jan1610 15.07.2011 19:38:01

  NECHÁPU PROČ JSOU OD TUD SMAZÁNY NĚKTERÉ PŘÍSPĚVKY!!!!!!NIC NESLUŠNÉHO V NICH NEBYLO!!!!!

 • Komentář byl smazán jan1610 08.07.2011 21:26:12

  • Re: peníze za nemoc oldrick 09.07.2011 08:51:24

   Ano je to tak,exém se mi projevil až ve věku skoro ke 40let.Nikdy sem s tím neměl problém a lékařka mne ujišťovala jako že jo...no bylo to směšné.Život se mi obrátil naruby,exém mám hlavně ve obličeji a je to nepříjemné na veřejnosti.Dost sem to pocítil na psychice,no nebudu to dál ventilovat.
   Co se týče oblečení a všeho kolem co se dotknete kůže,je nahradit vše 100procent bavlnou a to myslím i kde spíte!Opravdu si člověk dost vytrpí v materiálech umělá hmota a ta se v povlečení hemží jak švábi...bohužel je to také drahé,co dnes není drahé?
   Jinak k těm přípravkům jako hygiena-mýdlo,krémy...mohu doporučit přípravky s obsahem Aloe,sice je to drahý jak kráva ale pomáhá to...pokud jde o značku tak používám AloeVera se 40procentním výtažkem ,cena je kolem 500kč...bohužel :-(
   Jinak opravdu lituju rodin,kde se exém projeví u více členů,to je vítr do peněženky....

   • Komentář byl smazán Annie 11.07.2011 11:43:07

 • Komentář byl smazán Annie 11.07.2011 11:38:24


Atopický ekzém patří do témat

Adresář

Atopický ekzém ptejte se v poradně

Diskuze na téma Atopický ekzém

 • Vladimír 27.02.2018 09:02 atopický ekzem

  Bez vyřešení základní příčiny ekzémů nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • Týna 22.06.2016 10:06 atopický ekzem

  a co neco konopného? jápouzívám od cannadermuhttps://www.czlekarna…

 • Dana 27.10.2015 20:10 atopický ekzem

  Nedávano jsem si koupila radioxar, doporučila mi ho známá, která se s ním maže. Je suprovej

 • Tandy 28.07.2015 07:07 atopický ekzem

  Děkuji moc za radu/tip, podívám se, co o tom tam píší a ještě se rozhodnu :)

 • Lenna 28.07.2015 07:07 atopický ekzem

  určitě, to není problém :-) je to krém přímo na ekzém, nejdřív mě ekzém přestal svědit, pak…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku