Atopický ekzém – problém kůže, který je nutný řešit zevnitř

Atopický ekzém (někdy nazývaný též atopická dermatitida, endogenní či konstituční ekzém) je vlastně kožní zánět, převážně alergického původu. Tento chronický a svědivý zánět může být totiž způsoben nejen alergicky, ale i nealergicky, např. suchostí a podrážděním kůže. U někoho převažuje jedna, u jiného zase druhá složka. Rozhodně není přenosný (infekční). Pro lidi mající atopický ekzém však estetická stránka přináší mnoho psychických problémů (snížení sebevědomí, nejistota, omezení), což paradoxně atopický ekzém ještě zhoršuje.

Klinické projevy

Za společného jmenovatele atopického ekzému lze označit úporné svědění, suchost kůže a snadná dráždivost. Lokalizace může být různá – loketní jamka, zápěstí, kolení kloubní ohbí, obličej apod. Podle lokalizace je někdy možné určit i příčinu ekzému. Léčbu nejčastěji komplikuje úporné svědění, které nutní ke škrábání inkriminovaných míst. Vzniklé strupy mohou být příčinou povrchové kožní infekce.

Léčba atopického ekzému

Při řešení atopického ekzému je potřeba hledat hlubší příčinu, která vychází zevnitř.  Nesmí se však zapomínat na trvalou péči o pokožku. Velký důraz musí být kladen na hydrataci a používání speciální, nedráždivé kosmetiky (např. konopná kosmetika CANNADERM nebo kosmetika z koloidního stříbra, která působí jako přírodní antibiotikum).

Důležité je odstranění alergenů. Alergeny mohou být kontaktní, ale i potravinové. Nezapomínejte na udržování psychické stability, stresové situace zhoršují svědění. A v neposlední řadě je nutné zaměřit se i na celkovou vnitřní rovnováhu. Na ekzému se podílí disharmonie několika orgánů, a to hlavně jater, ledvin, krve, plic a jejich párových orgánů. Proto je v léčbě atopického ekzému nutný individuální přístup k diagnostice i k léčbě, který by měl vést terapeut nebo lékař celostní medicíny.

Příčin může být několik a je nutné zvolit vhodné doplňky stravy a byliny. To, co pomohlo jednomu, nemusí pomoci druhému, protože příčina může být jinde. Vždy je však nutné dodávat základní vitamíny a minerální látky (hlavně vitamin C, E, mangan, zinek, selen) – najdete je např. v produktu FYTOMINERÁL. Přirozeným zdrojem těchto látek je také miso. Můžete jej použít jako potravinu samotnou nebo jako MISO extrakt.

Další důležité látky, pro svůj promašťující charakter, jsou nenasycené mastné kyseliny (např. pupalkový olej).

Dietetická opatření

Základem je strava šetrná a nedráždivá, bez těžkých mas a tuků. Je nutné vynechat koření a potraviny, které individuálně vyvolávají ekzematický výsev. Doporučuje se podstoupit imunologické vyšetření, které odhalí alergie na základní potraviny. Pokud se prokáže alergie na nějaké potraviny, doporučujeme nasadit po dobu 2 měsíců COLOSTRUM PLUS a ALOE VERA. Tato kombinace pomůže upravit narušenou střevní mikroflóru a obnovit sliznice.

Atopický ekzém – problém kůže, který je nutný řešit zevnitř patří do témat
 • Ela 27.11.2014 11:57:23

  Dobrý den, já mám velmi dobrou zkušenost s baobabovým olejem od Maxivitalisu. Mám velmi suchou pokožku na rukách a hlavně na obličeji. Je to hrozné, když mi suchá pokožka popraská a vypadá to velmi nehezky. Baobabový olej si natírám každý večer přes spaním a pokožka je mnohem vláčnější a pružnější.

  • John Smithf850 16.08.2017 13:10:56

   You are my breathing in, I possess few blogs and very sporadically run out from to brand. gdeeeddcddcebfeg

 • John Smitha518 11.09.2016 19:19:11

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is fantastic blog. A fantastic read. I will definitely be back. cegeebgfffeaeafg

 • ekzem Tandy 25.09.2015 07:16:34

  ahoj, chtěla jsem se zeptat, co vám pomohlo na ekzém. Já už nevím, čím bych mazala, nebo jak bych změnila jídelníček, nic mi nepomáhá

  • John Smithd201 15.04.2016 06:19:02

   I just like the helpful info you supply on your articles. I will bookmark your blog and take a look at once more here regularly. I'm somewhat sure Ill learn a lot of new stuff right right here! Best of luck for the following! fbfebebceabfecgg

 • co nám pomáhá.. kaculinka 24.04.2013 14:30:46

  Dobrý den, velice ráda bych se s Vámi podělila o naše zkušenosti, jak se dá bojovat s alergiemi a atopickým exémem.....náš teď už dvouletý syn začal ve třech měsících trpět na alergie a s tím spojené i exémy.Hodně se mu to dělalo na ručkách, nožičkách a potom už i na obličeji,škrábal si to někdy až do krve,byli jsme už jeden čas zoufalí! Nepřišli jsme vůbec na to co mu vlastně vadí,na co má tu šílenou alergii.Skončili jsme nakonec na alergologii a kožním,dali nám antihistaminika a mastičku s kortikoidy...
  Od mé sestry jsme se po Vánocích dozvěděli o čínských bylinkách od firmy OKG a zkusili je,i když ze začátku trochu s nedůvěrou...protože těch všelijakých přípravků už je k dostání hodně a připadalo nám to všechno co jsme už vyzkoušeli stejné a bez účinku...ale poprvé nás tohle OPRAVDU A UPŘÍMNĚ NEZKLAMALO a už ani ne po třech měsících jsme viděli veliké zlepšení!! Nedá se to vůbec srovnat s tím,jaké to bylo ještě před těmi Vánoci, než jsme s bylinkami začali...máme teď momentálně jenom jeden flíček pod kolenem a ten ho nesvědí, neškrábe si to a lépe mi začal v noci spinkat.. Přitom jí dá se říct cokoliv(kromě nějakých hodně alergenních potravin,ty raději oželíme..) , žádný Fenistil ani jiná antihistaminika a kortikoidové masti neužíváme, vysadili jsme to,protože jsme chtěli vyzkoušet,jestli to vůbec půjde i bez nich a nebo to budeme opět muset nasadit a fungovat jen s antihistaminiky...a vida, přesvědčili jsme se,že jde to i bez té chemie .. opravdu super!! :-) Přišli jsme na to,že důležité je začít od příčiny tohoto onemocnení,pročistit celé tělíčko,hlavně střeva a játra od všech jedů a mykotoxinů, odkyselit,nastartovat imunitu, nejprve vnitřně a neřešit už jenom ten důsledek na kůži v podobě exémů a svědění . Bohužel všichni máme tendenci to stále dokola mazat mastmi jen zvenčí nebo alergické reakce tlumit antihistaminiky a neřešíme vůbec to, co se děje uvnitř nás,s našimi orgány a potom samozřejmě i s psychikou,je to potom jako bludný kruh ... Sama jsem se přesvědčila,že my jsme teď na dobré cestě ,našli jsme něco co nám pomáhá a z toho mám ohromnou radost :-) Nikdy není pozdě začít řešit to jinou cestou než jen do sebe cpát pořád dokola spoustu chemických léků a kortikoidů,to je až ta poslední možnost,když už nic jiného nezabírá,opravdu upřímně a ze srdce to doporučuji vyzkoušet i komukoliv jinému s těmito problémy.. pokud by Vás to zaujalo a chtěl to někdo probrat a poradit víc přes soukromou zprávu, jak se s tím dá bojovat, moc ráda napíši víc informací, protože já sama jsem po těch zkušenostech začala s firmou spolupracovat a mohu Vám tedy také poradit jak začít alergie a exém řešit přírodní cestou... katacmelacek@seznam.cz (r.č. 03-010728)


Atopický ekzém patří do témat

Adresář

Atopický ekzém ptejte se v poradně

Diskuze na téma Atopický ekzém

 • Vladimír 27.02.2018 09:02 atopický ekzem

  Bez vyřešení základní příčiny ekzémů nepřináší aplikace mastí ani kortikoidů trvalé výsledky.…

 • Týna 22.06.2016 10:06 atopický ekzem

  a co neco konopného? jápouzívám od cannadermuhttps://www.czlekarna…

 • Dana 27.10.2015 20:10 atopický ekzem

  Nedávano jsem si koupila radioxar, doporučila mi ho známá, která se s ním maže. Je suprovej

 • Tandy 28.07.2015 07:07 atopický ekzem

  Děkuji moc za radu/tip, podívám se, co o tom tam píší a ještě se rozhodnu :)

 • Lenna 28.07.2015 07:07 atopický ekzem

  určitě, to není problém :-) je to krém přímo na ekzém, nejdřív mě ekzém přestal svědit, pak…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku